Üheks vastupidavamaks ehituspuiduks võib pidada nn jalal kuivanud mändi. Soomlastel on sellise puidu jaoks olemas nimetus "kelopuu". Sellise puidu saamine eeldab kannatlikkust. Metsas kasvanud puu peab olema lõpetanud oma elutegevuse, st mahlad ja vedelikud enam ei liigu ja puu dehüdraatub. Vedelikud, mis transpordivad puu jaoks olulisi toitaineid, liiguvad puu pehmes ja heledas välimises maltspuidu osas. Puu elutsükli arenedes maltspuidu osakaal aina väheneb ja keskmes oleva tugeva lülipuidu osakaal aina kasvab kuni maltspuit on täielikult kadunud ning alles puhas lülipuit. See hetk tähistabki puidu elutsükli lõppu. Männi eluiga võib meie kliimatingimustes olla 300-400 aastat, Põhja-Soomes on leitud isegi 810-aastane elav mänd ja 1029-aastane surnud mänd.
Peale elutsükli lõppu viskab mänd koore pealt ära ja võib veel mõnisada aastat oma endisel kohal kuivada (siit ka väljend "jalal kuivanud") enne kui maha langeb. Elutsükli lõpetanud puus on 100% lülipuitu, mis teeb selle eriti vastupidavaks ja heaks ehituspuiduks. Kelopuud on enamasti spiraalse kasvuga ehk siis nende tüvedel on "vint" peal, vastupäeva suunaga, mis omakorda tähendab et palk ei hakka maja seinas kaarduma ega kõverduma, nii nagu seda võib teha tavaline värskelt saetud palk. Spiraalse kasvu fenomeni on seletatud Coriolisi jõu ja päikese asetusega. Oma välimuselt on jalal kuivanud mänd pealt hõbehall ja seest punane. Mida põhjapoole liikuda, seda punasemaks sisu läheb.
Eestis leiab jalal kuivanud vanu mände vähe, rohkem on neid Soomes ja Karjalas, kus mõned ettevõtted toodavad kelopuust palkmaju ja muid tooteid (vt. http://www.huliswood.fi/).
Maltspuiduga männist vastupidavama puidu saamiseks on olemas hea ajalooline nipp, nimelt langetamisele eelneval kevadel kooritakse tüve alaosa ära, niimoodi et väike vertikaalne ja katkestamata riba jääb alles (kus saavad liikuda puule vajalikud toitained). Sellise koorimise tulemusena ajab puu maltsaosa vaiku täis, toimub nii-öelda iseeneslik vaiguga immutamine.
Allikad:
Mart Keskküla loeng EKA restkooli täiendkoolituse puitmaja moodulis 22.01.2016
Soome puiduettevõte Huliswood OY koduleht: http://www.huliswood.fi/
Eesti palkmajaehitaja Hobbiton OÜ koduleht: http://www.hobbiton.ee/maja_vajab_vaartpuitu.html
Harilik mänd, Wikipeedia lehekülg: https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_m%C3%A4nd
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar