Keeled

pühapäev, 24. jaanuar 2016

Puidu kuivamisel tekkivad deformatsioonid. Lõhestatud ja saetud puit.

Ehituspalgi kuivades tekivad puidu sees sisepinged, mis avalduvad suuremate ja väiksemate pragudena. Pragude teke on enamasti paratamatu, halb on see kui need tekivad kohtadesse, kust vihmavesi (või näiteks saunas pesuvesi) pääseb sisse voolama. Parim oleks olukord, kui praod jääksid seina sisse, palgi alla palgivarasse näiteks. Siin on aga probleem, et suure prao puhul võib palgile pealetulev seinaraskus hakata palgi vara seinasid laiali lükkama ja palki lõhestama. Mõnikord saetakse kettsaega enne palgi seinapanekut piki palgivara 4-5 cm sügavune soon, mis peaks tekkivad sisepinged maandama ja ennetama pragude teket mujale. Jaapanlastel on koguni traditsiooniks lõigata palkidele-postidele soon kuni südamikuni välja, mille tulemusena saab ilusa pragudeta puidupinna. Siin peab aga rõhutama, et jaapanlased ei ehita massiivseid rõhtpalkseinu, kus seinte raskus võiks palke soone juurest laiali lõhestama hakata, pigem töötab selline meetod vertikaalsete postide puhul.

Puidu vastupidavuse määrab suuresti ka selle töötlusviis. Saagimisel ja hööveldamisel rebitakse/lõigatakse puidukiud katki, puidu pind jääb mikroskoopilisel tasandil "karvaseks" ja puidupoorid on veele vastuvõtlikud. Traditsiooniline puidu lõhestamise meetod aga tähendab seda, et puit lõheneb piki kiudu ja kiud jäävad läbilõikamata, mis teeb lõhestatud puidu vastupidavamaks.

Lakke tuleks laudu paigaldada alati südamikupool allapoole. Põhjus on selles, et siis kaardub laud kuivades äärtest tihedalt vastu lage ja laudise ühenduskohad saavad tihedad. Vastupidisel juhul kaarduvad servad allapoole ja laudade vahele jäävad inetult suured praod.

Allikad:

Mart Keskküla loeng EKA restkooli täiendkoolituse puitmaja moodulis 22.01.2016

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar